Cena práce jedného zamestnanca od začiatku tohto roka stúpla, upozorňuje analytik

Martin Vlachynský sa pre 24hod.sk vyjadril k vyššej minimálnej mzde. 01. 03. 2020.

Cena práce jedného zamestnanca od začiatku tohto roka stúpla, upozorňuje analytik

Modelový zamestnanec

Ako uvádza Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) , na portáli cenazamestnanca.sk je možné sledovať, ako vplývajú tieto zmeny na náklady spojené so zamestnávaním.

Ako príklad analytik INESS Martin Vlachynský uvádza modelového zamestnanca v priemysle vo veku 30 rokov, s hrubou zmluvnou mzdou 900 eur, 20 hodinami nadčasov, 48 hodinami odpracovanými v nočnej smene, 8 hodinami práce v sobotu a 8 hodinami v nedeľu.

"Náklad na reálne odpracovaný človekomesiac v takomto prípade skokovo narastie vďaka vyšším príplatkom o 16 eur, z 1 827 eur na 1 843 eur, čo je nárast o necelých 0,9 %," tvrdí.

Zvýšenie povinných príplatkov nie je jediná zmena, ktorá od januára tohto roka nastala. Po novom platí, že nárok na 5-týždňové platené voľno má aj zamestnanec mladší ako 33 rokov, ktorý sa stará o dieťa.

Kalkulačka zráta náklady

Len táto samotná zmena podľa analytika INESS znamená mesačné zvýšenie nákladov na modelový človekomesiac o 36 eur, teda 2 %. "Spolu s rastúcimi príplatkami modelový zamestnanec od 1. januára zdražel o 52 eur, teda 2,85 %," dodal Vlachynský.

Kalkulačka cenazamestnanca.sk na základe vstupov používateľa zráta celkové výdavky zamestnávateľa na zamestnanca – mzdu, dane a odvody, príplatky ku mzde, 13. a 14. mzdu, ale aj príspevok na stravu, sociálny fond, či rekreačné poukazy.

Kalkulačka berie do úvahy aj reálne odpracovaný čas, preto odrátava dovolenky, práceneschopnosť, či návštevy lekára. Výsledkom je náklad na človekomesiac a človekohodinu – náklad na zamestnancom reálne odpracovaný mesiac, či hodinu.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards