VOĽBY 2020 Odborári zatiaľ nevedia vyhodnotiť smerovanie rokovaní po voľbách na pôde tripartity

Martin Vlachynský sa pre Topky.sk vyjadril ku krokom novej vlády. 01. 03. 2020.

VOĽBY 2020 Odborári zatiaľ nevedia vyhodnotiť smerovanie rokovaní po voľbách na pôde tripartity

Dôležitá oblasť je však podľa analytika aj zdravotníctvo. "Keďže rozpočet na rok 2020 bol postavený na mimoriadne pozitívnych predpokladoch, tak prvá vec, ktorú budú musieť riešiť, bude dofinancovanie. Už teraz to vyzerá tak, že v sektore bude chýbať minimálne niekoľko desiatok miliónov eur a nová vláda sa bude musieť zamyslieť, akým spôsobom túto dieru vykryje. Pretože oproti minulému roku má vláda dokonca zviazané ruky výdavkovým stropom," povedal analytik INESS - Inštitút ekonomických a spoločenských analýz Martin Vlachynský.

Podľa Vlachynského budú politici musieť riešiť aj stratifikáciu nemocníc. Slovenské zdravotníctvo podľa neho potrebuje, aby sa začali posudzovať aj parametre kvality. Je potrebné zároveň riešiť rekonštrukciu nemocníc, no otázne je, kde na to nájsť financie. "Investičný dlh v slovenskom zdravotníctve sa odhaduje na niekoľko miliárd eur, hovorí sa o šiestich miliardách, čo je gigantická suma, ktorá presahuje možnosti jednej vlády," myslí si Vlachynský. Podľa neho zároveň budú rezonovať témy obmedzenia zisku zdravotných poisťovní, ako aj zákaz krížového vlastníctva (zákaz vlastniť sieť lekární, poisťovňu aj zdravotnícke zariadenie jedným subjektom, pozn.). Je však dôležité, aby sa tým nezatienili iné potrebné zmeny v zdravotníctve.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards