Ekonomický newsfilter: Súťaž programov koalícia vzdala, podľa zástupcov podnikateľov má naj ponuku SaS

Denník E uverejnil článok s hodnotením INESS. 21. 02. 2020.

Ekonomický newsfilter: Súťaž programov koalícia vzdala, podľa zástupcov podnikateľov má naj ponuku SaS

1. V troch nezávislých hodnoteniach volebných programov vyhrala SaS, koalícia programy odflákla 

Krátko pred voľbami ponuku politických strán hodnotia viaceré nezávislé inštitúcie.

Pozreli sme sa na analýzy Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS), Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) a Nadácie Zastavme korupciu, ktoré sa sústredili na ekonomickú časť programov,   verejné financie a podmienky na podnikanie.

Neziskovky nemohli hodnotiť programy Smeru-SD a ĽSNS, ktoré volebné programy nezverejnili, nepotešili ich ani príliš stručné programy SNS a Mosta-Híd.

Na čom najviac záleží podnikateľom: PAS vlani v novembri sformulovala takzvané desatoro požiadaviek podnikateľov na politické strany.

Sú v ňom typické biznisové priority ako zníženie daní a odvodov z práce, odbúranie byrokracie a uľahčenie podnikania, podpora hospodárskej súťaže a otváranie spoločného trhu EÚ.

No na prvých miestach desatora má PAS zlepšenie vzdelávania, očistu verejného života a ďalej aj ozdravenie verejných financií, zvyšovanie efektívnosti verejného sektora a transparentnosť.

Vo všetkých troch inštitúciách dostal najlepšie hodnotenie program strany Sloboda a Solidarita.

Prečo najviac bodovala SaS:

* Program má 370 strán, je možno až príliš podrobne rozpracovaný do 1144 bodov, strana v ňom zrecyklovala a dopracovala svoju Agendu 2020 spred štyroch rokov, ale INESS program aj tak komentuje, že „žiadne radikálne reformy nečakajte“.

* SaS prezentuje priaznivé podnikateľské prostredie ako svoju hlavnú prioritu. Ako jedna z mála strán navrhuje aj zmeny v Zákonníku práce.

* INESS doteraz zverejnil 5 častí hodnotenia programov (daňová politika, podnikateľské prostredie, pôdohospodárstvo, školstvo a zdravotníctvo hodnotené aj s ďalšími partnermi), SaS skončila najvyššie v každom z nich, za nimi na 2. mieste sú Za ľudí a PS/Spolu a nasledujú OĽaNO a KDH.

* Nadácia Zastavme korupciu hodnotila návrhy týkajúce sa majetkových priznaní, ochrany oznamovateľov korupcie, fungovania prokuratúry, polície a súdov. Aj v tomto hodnotení dostala SaS najviac bodov - 86 zo 100, Za ľudí 83, OĽaNO 81 a PS/Spolu 80 bodov. KDH už malo iba 60 a ostatné strany menej ako 40.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards