Vládni politici sú už 2 roky pohltení voľbami

Martin Vlachynský sa pre SME vyjadril k opatreniam proti byrokracii. 31. 01. 2020.

Vládni politici sú už 2 roky pohltení voľbami

Opatrení, ktoré vláda za štyri roky zvládla a podnikatelia ich oceňujú, nie je málo. Lenže čo z toho, keď sa jej zároveň podarilo výrazne zvýšiť náklady podnikateľov niekde inde. „Obávam sa, že tieto zmeny boli skôr dielom náhody ako výsledkom premysleného prístupu k podnikateľskému prostrediu,“ uvažuje o pozitívach analytik INESS Martin Vlachynský. Zlepšiť podmienky na podnikanie na Slovensku mali tri protibyrokratické balíčky (štvrtý už vláda nestihla schváliť). Na ich tvorbe sa mohla podieľať verejnosť, pričom ministerstvo hospodárstva to nebralo len ako formalitu. Z pôvodnej stovky návrhov sa do praxe dostalo zopár desiatok opatrení. Aj keď s oneskorením, spustila sa napríklad elektronizácia štátnej správy. Podnikateľom zanikla povinnosť predkladať úradom výpisy z listu vlastníctva, obchodného registra, zo živnostenského registra či výpisy a odpisy z registra trestov. Ide o logické opatrenie, pretože tieto informácie vytvára a spravuje sám štát. Problémom balíčkov je, že tieto opatrenia mohli podnikatelia využívať prvýkrát až minulý rok a presadzovalo ich len jedno ministerstvo. Na Slovensku totiž vládne rezortizmus a niektoré ministerstvá opatrenia sabotujú alebo odmietajú. INESS tento fakt v analýze zdôvodnil tým, že ostatné ministerstvá boli ochotné pristúpiť na opatrenia len vtedy, ak by nemali vplyv na verejné financie, nebrali im kontrolu nad podnikateľmi alebo ich bolo možné zaradiť do zabehnutých IT systémov.

Celý článok vyšiel 31. 01. 2020 v tlači.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards