Tlačová správa: Index pružnosti zamestnávania 2020

Plánujú strany vo volebných programoch zvýšiť pružnosť zamestnávania?

V rebríčku 41 krajín EÚ a OECD sa Slovensko umiestnilo na 35 mieste v Indexe pružnosti zamestnávania. Oproti predchádzajúcemu roku to znamená pokles o 3 miesta.

Tento index je zostavovaný na základe údajov Svetovej Banky, porovnáva legislatívu krajín v oblasti vzniku pracovného miesta, jeho priebehu a ukončenia.

Tlačová správa: Index pružnosti zamestnávania 2020

 

Slovensko pokleslo v rebríčku kvôli ďalšiemu zvyšovaniu príplatkov za prácu v noci, cez víkendy a sviatky, ku ktorému došlo v máji minulého roka.

Nízke postavenie v rebríčku je odrazom nepružného zákonníka práce. Ten prísne reguluje takmer všetky parametre pracovného  pomeru, a tak ponecháva minimum priestoru pre zamestnanca a zamestnávateľa, aby sa dohodli na vzájomne výhodnejších podmienkach.

Prísna regulácia je zároveň prekážkou pre rýchle prispôsobenie sa zmenám na trhu práce, ktoré sú dôsledkom buď technologických zmien alebo ekonomického spomalenia – krízy.

Súčasný globálny ekonomický rast si politici celého zoskupenia OECD nesprávne vysvetľujú tak, že bude vytrvalý a ku krízam už nedôjde. K reformám nedochádza nielen na Slovensku, pritom rozdiel medzi vrcholom a spodkom rebríčka je zásadný.

Voľby 2020

Programy kandidujúcich politických strán nenaznačujú, že by mohlo dôjsť k zlepšeniu postavenia v rebríčku. Ak sa niektoré strany venujú trhu práce, zameriavajú sa skôr na zníženie súvisiacej administratívy, či zmeny v daňovom zaťažení. Ide prevažne o zmeny, ktoré nikoho nebudú „bolieť“ a nevyžadujú zložité vyjednávanie, najmä s odborármi. Vyššiu pružnosť zákonníka práce strany väčšinou chápu jednostranne, ako povinnosť (možnosť) zamestnávateľa ponúknuť flexibilnejšie podmienky zamestnancovi.

 

 

Publikáciu si môžete v slovenčine stiahnuť ako PDF súbor na tomto linku:

Index pružnosti zamestnávania 2020

 

 

Štúdia v anglickom jazyku v ktorej je podrobný popis metodológie a porovnanie jednotlivých krajín, je dostupná tu: http://bit.ly/2PCoNv5

Autor:

Radovan Ďurana

radovan.durana@iness.sk

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards