Kto na jeseň nebude hodovať

Jeseň stojí život tisíce kačíc. Tento rok bola v hodovej sezóne zarezaná jedna obzvlášť veľká – maloobchodná sieť Kačka. Na verejnosti táto udalosť zatiaľ príliš nezarezonovala, no zaujímavá je prinajmenšom z troch pohľadov.

Kto na jeseň nebude hodovať

Po prvé, demonštruje nám, ako subjektívny je pohľad politikov na problémy. Napríklad v Hornonitrianskych baniach má prísť do roku 2023 o prácu 1500 ľudí. Po viac ako miliarde eur vo vyplatených dotáciách, desiatkach výjazdových aj lokálnych zasadaní vlády, samospráv a snáď aj pápežskej stolice sa po rokoch dospelo k akčnému plánu. Ten dala vypracovať Európska komisia svetovej poradenskej spoločnosti PwC a už teraz na jeho základe tečú milióny eur na „zľahčenie transformácie“.

US Steel ohlásil znižovanie o 2500 pracovných miest do roku 2021, ideálne dôchodcov a s kráľovským odstupným v hodnote nového rumunského automobilu. Naplnil tým noviny na niekoľko dní a košickú VÚC primäl až k nápadu železiarne odkúpiť.

Z Kačky vyletelo 1800 predavačiek z večera do rána. Momentálne nielen bez odstupného, ale aj bez výplat. Zatiaľ k tomu žiaden politik nemal tlačovku. Stovky roztrúsených obchodíkov nemajú politický výtlak veľkej fabriky, takže smola. Mnohé z týchto (prevažne) žien pritom pracovali v malých obciach v chudobnejších regiónoch. Tým sa dostávame k druhému pohľadu. Automobilky, hute, veľké fabriky si dokážu vydupať pozornosť politikov a obrúsiť hrany problémových zákonov. Naopak, z maloobchodu spravilo najmä Ministerstvo pôdohospodárstva obetného baránka na zakrytie všetkých svojich neúspechov. Drakonické pokuty od hygieny, či zákon o neprimeraných podmienkach si vyžadujú svoju daň, ktorá obzvlášť ťažko dopadá na menších hráčov. A to sa ešte podarilo z bránkovej čiary vykopnúť odvod reťazcov (pod jeho pôvodnú verziu by spadala aj Kačka).

Iné menšie maloobchodné siete žijú, Kačka padla. Áno, fatálnou chybou Kačky bola zle odhadnutá expanzia  a rebranding stratovej siete novým investorom. No vedenie Kačky otvorene hovorí, že za ich pád môže aj rapídne navýšenie minimálnej mzdy a mzdových príplatkov. Niektorí na to zareagovali, že keď investori nevedia zaplatiť zvýšenú minimálnu mzdu a príplatky, tak nech radšej nepodnikajú. Veď iní toľko vyplácať vedia. To je tretí pohľad.

No áno, aj takto sa k tomu dá postaviť. Nevieš platiť koľko ti rozkážeme, tak nepodnikaj! Lenže ak bude rast minimálnej mzdy pokračovať (a na ňu naviazaných príplatkov), prihodia sa k tomu športové poukazy, či rekreačné poukazy pre malé firmy, tak tých čo „nevedia podnikať“ bude čoraz viac. A tí, čo „vedia podnikať“, budú dopytovať len programátorov, SAP konzultantov, či kardiochirurgov, nie predavačky.

HN, 7.10.2019

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards