Nastane v eurozóne do jedného roka recesia?

Martin Vlachynský napísal komentár k príchodu recesie. 15. 08. 2019.

Nastane v eurozóne do jedného roka recesia?

Byť ekonomickým veštcom je veľmi ľahké. Ak trafíte, ste „ten, čo predpovedal krízu“. Ak nie, skúsite to o rok, lebo nenaplnenú ekonomickú predpoveď si nikto nezapamätá. Ak sa ma spýtate, či sa kríza už čoskoro vráti, odpoviem áno. Ale to si už myslím zhruba posledné tri roky.

Všetky ingrediencie sú v hrnci – vyčerpaná monetárna politika, nevyriešená fiškálna kríza plávajúca na záchrannom kolese skupovania štátnych dlhov centrálnymi bankami, rinčiace zbrane colníkov na troch kontinentoch, do nebies stúpajúce ceny niektorých aktív, brexit, situácia v Taliansku...

A kríza stále nikde. Pesimisti však môžu ostať pokojní. Ekonomické krízy dosiaľ dodržiavali dve základné pravidlá. Prvé, že nakoniec vždy prišli. Druhé, podobne ako španielsku inkvizíciu v britských skečoch, ani krízu nikto neočakáva. Áno, radi sa o nej rozprávame, počúvame jej prorokov, s okuliarmi na nose študujeme indexy priemyselnej produkcie a ázijské trhy so železnou rudou, aby sme potom prstom ukázali na nejakú vlnku v grafe a slávnostne povedali: „Už sa to blíži.“ Ale reálne len málokto prispôsobí svoj aktuálny život týmto proklamovaným očakávaniam. Veď preto sú vlastne krízy úspešné.

Jedna vec je Gejza s Janou, ktorí na svoju mzdu zavesia dve hypotéky na „investičné byty“ v Dúbravke, snívajúc o rentierskej budúcnosti. Druhá vec je vláda, ktorá, ignorujúc čo i len možnosť pesimistického vývoja, zavesí na občanov nablýskanú ekonomiku, ktorú však kríza v horších časoch sfúkne ako vlk slamený domček v rozprávke o troch prasiatkach.

Za posledných pätnásť rokov nastal na slovenskej politickej scéne nenápadný, ale dramatický posun v ekonomických programoch. Takmer úplne sa vytratil koncept „reformy“. Vytratila sa debata „trh verzus štát“. Sociálne balíčky sa stali novým štandardom. Vlaky zadarmo, rekreačné poukazy, rýchle zvyšovanie minimálnej mzdy, to všetko sa stalo jednosmerkou, z ktorej sa nedá vycúvať, dnes sú to prakticky nezrušiteľné veci, bez ohľadu na výsledok volieb. Nikto v súčasnosti nemá plán, čo robiť, ak zrazu príde k poklesu daňových výnosov o jednu až dve miliardy eur. Čo robiť, ak to na Slovensku náhodou zabalia dvaja-traja z najväčších zamestnávateľov. To ma straší viac ako to, či bude o rok kríza.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards