Nulová daň na investície (TA3)

Martin Vlachynský vysvetluje lepšie nastavení daňovej politiky pre TA3. 28.2.2018 

Nulová daň na investície (TA3)

Rastislav Iliev, moderátor: "Lepšie podnikateľské prostredie neznamená nutne nižšie dane, stačí ich lepšie nastavenie. Odborníci preto vítajú iniciatívu opozície, ktorá navrhuje oslobodiť od daní všetky investičné výdavky firiem. Ministerstvo financií ale návrh odmieta, vraj je nereálny, pretože by spôsobil masívne výpadky v príjmoch štátneho rozpočtu."

Daniel Horňák, reportér TA 3: "Opoziční poslanci Jozef Mihál a Miroslav Beblavý predložili návrh zákona, ktorý by zmenil zdaňovanie príjmov firiem. Všetky zisky, ktoré by spoločnosti využili na investície, by boli od dane oslobodené. Daň z príjmu by sa tak vzťahovala len na vyplatené podiely na zisku."

Jozef Mihál, nezaradený poslanec: "Firmy by ochotnejšie investovali do svojho rozvoja, napríklad do nákupu nových technológií alebo do povedzme zvýšenia platov svojich zamestnancov, pretože tá časť zisku, ktorú by firma investovala, by bola oslobodená od dane."

Daniel Horňák: "Opoziční poslanci si od iniciatívy sľubujú niekoľko efektov, zahraničné firmy by prestali vo veľkou vyvážať do zahraničia. Nové investície by zároveň podporili hospodársky rast a tým aj budúce daňové príjmy štátu. Háčikom návrhu je, že v úvodných rokoch po jeho zavedení by spôsobil výpadok daňových príjmov. Práve pre tento moment ministerstvo financií úplne odmieta túto iniciatívu."

Alexandra Gogová, hovorkyňa ministerstva financií: "V prípade Slovenska by to znamenalo obrovský výpadok v štátnom rozpočte."

Daniel Horňák: "Výpadky v štátnom rozpočte by mohli dosiahnuť podľa odhadov niekoľko stoviek miliónov až miliardu eur ročne. Odborník však argumentuje tým, že podobný modle v roku 2000 zaviedlo Estónsko. A dlhodobé prínosy opatrenia prevyšujú tento efekt."

Martin Vlachynský, analytik INESS: "Tam ten výpadok trval len asi dva roky a veľmi rýchlo tie daňové príjmy z dane z príjmu právnických osôb začali v krajine opäť narastať a zároveň prišlo k veľmi veľkému prílivu zahraničných investícií do krajiny."

Daniel Horňák: "Parlament prerokuje tento návrh na marcovej schôdzi."

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards