Investičné stimuly čakajú zmeny (HN)

HN spomína štúdiu o stimuloch od INESS. 26.2.2018 

Investičné stimuly čakajú zmeny (HN)

Nástroje štátnej pomoci, ktoré majú pomôcť prilákať zahraničných investorov na Slovensko, sa ocitli pod paľbou kritiky. V nedeľnej relácii televízie TA3 V politike minister hospodárstva Peter Žiga v diskusii s opozičnou poslankyňou Národnej rady Janou Kiššovou obaja skonštatovali, že investičné stimuly by mali byť poskytované inak ako doteraz, každý však má odlišný názor na ich prínos pre trhové prostredie. Podľa Žigu sú nástrojom makroekonomickej politiky štátu. Slovensko je však jednou z krajín, ktorá poskytuje najmenej štátnej pomoci v Európe. "Ak si zoberieme porovnanie s ČR, je to niekoľkonásobne viac, ale napríklad aj Rakúsko poskytuje investičné stimuly," povedal. Kiššovej strana Sloboda a Solidarita, naopak, považuje investičné stimuly za škodlivé. "Okrem toho, sú u nás nesprávne implementované, sú poskytované na nesprávnych miestach a spôsobujú regionálne rozdiely," zdôraznila. Vláda by podľa Kiššovej mala viac zasahovať do rozhodovania o umiestnení nových tovární. Podľa nej ak štát chce dotáciami niečo regulovať, tak by to mal regulovať tak, aby nevznikali regionálne rozdiely. Investičné stimuly kritizujú aj ekonómovia. "Sú (to) nástroje porušujúce trhové princípy. Pomoc vlády potenciálnym investorom by sa mala zamerať na poradenstvo, jasné definovanie stredno- a dlhodobých zámerov, prípadnú ad hoc individuálnu pomoc s konkrétnymi, najmä byrokratickými, prekážkami a podobne," uvádzajú vo svojej analýze Martin Vlachynský a Martin Kristály z INESS. Žiga zdôraznil, že na západnom Slovensku bude štát podporovať už len tie investície, ktoré budú smerovať predovšetkým do moderných technológií. 

HN, Lucia Lauková, 26.2.2018

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards