Fico chce nižšie dane na plienky či jedlo pre bábätká (SME)

Radovan Ďurana sa vyjadroval k zníženiu dane na vybrané tovary. 20.2.2018 

Fico chce nižšie dane na plienky či jedlo pre bábätká (SME)

Iba pred pár dňami schválil parlament vyššie príplatky za prácu či 13. platy, no vládna koalícia už premýšľa, čo by mohol obsahovať nový sociálny balíček.

Ako prvý naznačil zamýšľané zmeny cez víkend v televízií TA3 premiér Robert Fico, ktorý by chcel znížiť daň z pridanej hodnoty na plienky, dojčenské mlieko či detskú výživu. V súčasnosti sa z tohto tovaru platí DPH na úrovni 20 percent.

Niekoľko desiatok eur

Ako by sa sadzba na vybrané produkty mohla znížiť, môže byť známe do jedného, dvoch mesiacov.

"Konkrétne čísla budú výsledkom koaličných rozhovorov a konzultácie s ministerstvom financií," povedal tlačový odbor Úradu vlády. Opatrenie by mohlo vstúpiť do platnosti v januári budúceho roku.

Už dnes platí na Slovensku znížená 10-percentná DPH na vybrané druhy potravín. Vzťahuje sa napríklad na chlieb, mlieko či mäso. V minulosti boli pochybnosti, či sa zníženie dane naplno pretaví do nižších cien. Vo svojej skoršej analýze Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií odhadoval, že ceny poklesnú len o tretinu.

Prečítajte si tiež:Hovoriť o obsahu druhého sociálneho balíčka je podľa Richtera predčasné

Tieto odhady boli príliš negatívne, tvrdí analytik Iness Radovan Ďurana. Ceny totiž poklesli takmer priamo úmerne poklesu DPH.

Vyplýva to z analýzy uverejnenej v časopise Monitor hospodárskej politiky Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave.

"Zníženie DPH na 10 percent sa do cien potravín prenieslo takmer celé. Nemáme preto dôvod pochybovať o poklese cien tovarov pre bábätká," hovorí Ďurana.

V prípade, že by klesla daň na desať percent aj pre potreby pre deti, mohli by rodiny ušetriť niekoľko eur mesačne. Napríklad balenie plienok za približne 12 eur by mohlo po znížení DPH zlacnieť približne o jedno euro.

Analytikom sa však takéto opatrenie nepoznáva. Tvrdia, že do daňového systému vnesie len viac neprehľadnosti.

"Takéto návrhy vnímam ako nesystematické a do veľkej miery zbytočné, v porovnaní s inými plošnými opatreniami na zníženie daní alebo odvodov, ktoré by mohli priniesť podobné pozitívne výsledky," hovorí analytik Nadácie F. A. Hayeka Martin Reguli.

Ďalšie opatrenia pre rodiny

Nápad znížiť DPH na plienky nie je novinkou. Česká vláda to chcela presadiť už v minulosti, no vždy narazila na európsku legislatívu.

V súčasnosti je však Európska komisia znižovaniu dane otvorená. "V rámci novonavrhovaných pravidiel budú môcť členské štáty uplatňovať vlastnú sadzbu DPH na hygienické potreby vrátane detských plienok," povedala Ingrid Ludviková zo zastúpenia Komisie na Slovensku.

Riaditeľka Únie materských centier Daniela Konečná znižovanie dane na potreby pre deti víta, tvrdí však, že opatrenie ľudí nebude motivovať založiť si rodinu či mať viac detí. "Rodinná politika, ktorá by mala za cieľ zvýšiť pôrodnosť, by sa mala odrážať najmä v rodičovskom príspevku ako forme štátnej dávky pre všetky rodiny," tvrdí Konečná.

Prečítajte si tiež:Fico chce ešte viac. Minimálna mzda by mohla byť až 520 eur

Najväčšou nákladovou položkou mladých rodín je dnes podľa nej bývanie.

"Nefungujúci systém nájomných a cenovo dostupných bytov spôsobuje, že ľudia zakladanie rodiny odkladajú. Ak by rodiny neplatili vysoké a dlhodobé úvery, bolo by aj na plienky," dodáva.

Po narodení dieťaťa dostane rodina jednorazový príspevok 829,86 eura. Potom jej mesačne patrí rodičovský príspevok vo výške 214,70 eura.

Minister práce Ján Richter naznačil, že okrem nižšej DPH si pre rodiny vie predstaviť aj zvýšenie rodičovského príspevku. Či sa toto opatrenie dostane do sociálneho balíčka, je nateraz otázne.

O väčšej podpore rodín hovorí aj koaličná strana Most-Híd. "Pri tvorbe opatrení do druhého sociálneho balíčka sme sa taktiež zamerali na rodiny s deťmi," povedala hovorkyňa Klára Debnár. Strana SNS sa k téme nevyjadrila.

Čo ďalšie môže byť v balíčku?

Fico už pred pár dňami verejnosť informoval, že v budúcom roku by chcel, aby sa výraznejšie zdvihla minimálna mzda. A to zo súčasných 480 na 520 eur.

Hovorí sa aj o pomoci penzistom a zmien by sa mali dočkať aj zamestnanci štátu. "Ďalšou oblasťou je finančné ohodnotenie zamestnancov vo verejnej a štátnej sfére," povedala Debnár.

SME, MICHAELA ŠTALMACH KUŠNÍROVÁ, 20.2.2018 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards