Minimálna mzda až 520 eur? (HN)

Róbert Chovanculiak hodnotil zvyšovanie minimálnej mzdy pre Plus jeden deň. 16.2.2018 

Minimálna mzda až 520 eur?  (HN)

Ľudia s najnižšími výplatami dostali novú nádej. Od budúceho roka by mohli zarábať viac. Kým tento rok stúpla minimálna mzda z pôvodných 435 eur na 480 eur, v roku 2019 by to malo byť až o 40 eur viac. Odborník však varuje.

S novými informáciami prišiel šéf vlády Robert Fico na konferencii venovanej prognózam vývoja trhu práce. "Som už trošku aj taký viac pripravený hovoriť o vyššej sume, ako povedzme len tá päťstovka. Poďme hovoriť o 520 eurách," vyhlásil premiér. Ak chce podľa neho niekto postaviť ekonomický úspech krajiny na nízkych mzdách, tak zakladá chudobu. "Musíme tlačiť mzdy. Dobre buchneme po stole tento rok, pokiaľ ide o minimálnu mzdu, musíme to urobiť," zdôraznil Fico. Analytik Robert Chovanculiak z inštitútu INESS však však pred takýmto nárastom dvíha varovný prst. "Minimálna mzda sa v posledných rokoch zvyšuje rekordným tempom a ďalšie zvýšenie o viac ako 8 percent považujem za prekročenie veľmi nebezpečnej hranice," myslí si. Podľa neho to môže spôsobiť značný problém hlavne v chudobnejších častiach Slovenska, ktoré majú stále problém s nezamestnanými. Viacerí analytici upozorňujú, že rast minimálnej mzdy zvyšuje riziko straty práce. Opozičná poslankyňa Jana Kiššová zasa upozorňuje, že takýmto krokom si výrazne nepolepšia ani samotní zamestnanci. "Už aj posledné zvýšenie minimálnej mzdy hovorilo o tom, že oveľa väčšia časť išla štátu cez dane a odvody ako priamo tým ľuďom," tvrdí. Podľa nej môže takýto nárast minimálnej mzdy viesť taktiež k tomu, že čoraz viac ľudí bude pracovať načierno. Rovnaký názor zastáva aj exminister práce a v súčasnosti nezaradený poslanec Jozef Mihál.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards