Vláda podporí učilištia (HN)

Róbert Chovanculiak komentoval zlyhania školstva pre HN. 16.2.2018 

Vláda podporí učilištia (HN)

 

Medzera medzi dopytom a ponukou na trhu práce sa zväčšuje, vinu majú VÚC.

Každý rok bude v strojárstve či automobilovom priemysle chýbať tritisíc pracovníkov. Práve tieto odvetvia budú podľa prognóz ministerstva práce najviac postihnuté nedostatkom pracovnej sily. V odboroch ako mechanik, nástrojár či elektromechanik je totiž počet študentov hlboko pod úrovňou potrieb zamestnávateľov. To, že sa nožnice medzi ponukou a dopytom na trhu práce zväčšujú, má byť podľa premiéra Roberta Fica vinou vyšších územných celkov. Vláda sa preto bude snažiť o väčšie riadenie, ako aj o podporu učilíšť.

250 miliónov do vzduchu

Údaje rezortu práce ukazujú, že 57 percent vysokoškolských absolventov sa neuplatní vo svojom odbore, v prípade stredných škôl je to až 63 percent. Fico tak vyčíslil, že každoročne sa vynakladá 250 miliónov eur na neuplatniteľné odbory. Vinu podľa neho nesú práve VÚC, ktoré otvárajú neuplatniteľné odbory. Preto by privítal, aby bolo toto rozhodovanie viac centralizované. To by sa mohlo stať realitou v novom zákone o odbornom školstve, ktorý pripravuje ministerstvo školstva. To, či tak aj naozaj bude, však tajomníčka rezortu Oľga Nachtmannová nepresnila. "Vychádzalo sa z toho, čo je momentálne aktuálne, takže z toho môžete dedukovať. Centralizácia je posledné riešenie," uviedla. Richter však ubezpečil, že "VÚC budú musieť oveľa viac sledovať podmienky na trhu práce a podľa toho voliť jednotlivé učebné osnovy". Väčšie riadenie však podľa analytika INESS Róberta Chovanculiaka nie je dobrým riešením. Centrálna vláda totiž podľa neho v školstve neustále zlyháva. "Od kontinuálneho vzdelávania cez schvaľovanie a distribúciu učebníc až po obsah vzdelávania v Štátnom pedagogickom ústave," skonštatoval. Predstavitelia zamestnávateľov taktiež upozornili, že aj keď samosprávne kraje otvoria triedy s duálnym či odborným vzdelávaním, zostávajú nenaplnené.

Duál využíva iba štvrtina

"Veľmi ľahko vieme ten zákon zmeniť a spraviť nejaké direktívne riadenie, ale bez toho, aby sa zmenila spoločenská klíma, to nebude," poukázal viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka. Riešením by mala byť aj väčšia podpora stredných odborných škôl s výučným listom. "Najväčší omyl bol ten, že sme im dali prívlastok socialistické. Bolo to vynikajúce a unikátne," uviedla Nachtmannová. Fungovali totiž v rámci závodu a žiaci tak automaticky získavali prax. To, čo fungovalo za socializmu, by dnes už podľa Chovanculiaka nebolo možné. "Bolo to v období, keď aj samotný priemysel bol štátny, a išlo tak v princípe o jeden subjekt. Riešením je v dnešných časoch skôr rozviazať ruky súkromným iniciatívam," skonštatoval. To by malo zabezpečiť duálne vzdelávanie, ktoré funguje od roku 2015, zatiaľ však s neveľkým úspechom. Zatiaľ je do neho zapojených 2 661 študentov, do roku 2020 by ich však malo byť 12-tisíc.

Počet absolventov s výučným listom (v tisícoch)
 

Rok Študujúci Absolventi
2010 34,56 11,33
2011 31,42 10,57
2012 29,16 9,86
2013 28,70 8,38
2014 28,34 8,03
2015 27,46 7,44
2016 26,12 7,30
2017 24,94 6,93

 

Kristína Votrubová

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards