Prvé reakcie na pád celosvetovej burzy zo Slovenska: Ide o korekciu prudkého rastu (Topky.sk)

Martin Vlachynský komentoval pre Topky prepad cien akcií. 6.2.2018 

Prvé reakcie na pád celosvetovej burzy zo Slovenska: Ide o korekciu prudkého rastu  (Topky.sk)

Finančný svet zachvátila po včerajších udalostiach poriadne negatívna nálada. Po tom, čo v pondelok padol akciový trh v USA, reagovali aj tie v Európe či Ázii. Ako však vysvetľuje analytik, hovoriť o kríze je prisilné.

Ako pre Topky.sk uvádza analytik Kamil Boros z X-Trade Brokers, ide o korekciu prudkého rastu z predchádzajúcich týždňov a mesiacov. Akcie boli vysoko, tie americké ťahali sériu viac ako 400 obchodných dní bez korekcie vyššej ako 5 percent. "Bola to najdlhšia takáto séria v histórii. Čiže na trhoch panoval v posledných kvartáloch extrémny pokoj," tvrdí analytik.

"Americký index S&P 500 sa ešte pred výpredajmi predával za 18,4-násobok očakávaných ročných ziskov. Historický priemer tohto ukazovateľa je okolo úrovne 15. Čiže ocenenie amerických akcií v pomere k ziskom bolo o zhruba 20% vyššie, ako je historický priemer, boli teda v porovnaní s históriou nadhodnotené. A ešte stále aj sú, avšak v menšej miere (aktuálne je tento pomer 16,8)," dodáva Boros.

Nie je to dlhodobý trend

Podľa neho to však nie je zárodok dlhodobého trendu, pretože nedošlo ako k zhoršeniu čísel z ekonomiky, tak ani k zhoršeniu výhľadu pre hospodárske výsledky firiem v budúcnosti.

"Viacerí investori uvádzajú ako dôvod pre aktuálne výpredaje rast výnosov z dlhopisov, ktorý odzrkadľuje očakávania zvyšovania úrokových sadzieb zo strany centrálnych bánk. Niečo na tom bude, keďže akcie začali prudšie klesať minulý piatok po silných číslach z amerického trhu práce, ktoré utvrdili trhy v tom, že americký FED bude pokračovať v zvyšovaní úrokových sadzieb," vysvetľuje.

História ukazuje

Aj história podľa Borosa ukazuje, že to nie je dôvod pre klesajúci trend na akciách v dlhodobom horizonte. "Rast úročenia v ekonomike je totiž signálom, že ekonomike sa darí a že centrálne banky zvyšujú úroky, aby sa ekonomika neprehriala. Zvyšovanie úrokových sadzieb teda prichádza v čase, keď firmám rastú zisky, a teda v čase, keď majú akcie tendenciu rásť," hovorí.

Zároveň dodáva, že sa tak dialo aj počas cyklu zvyšovania sadzieb v rokoch 1999 - 2000 a aj 2004 - 2007. "Naopak, akcie majú tendenciu klesať, keď sa ekonomike nedarí, teda v časoch, kedy centrálne banky znižujú úročenie. A v takejto fáze hospodárskeho cyklu aktuálne globálna ekonomika nie je," dopĺňa.

Otázka neznie či, ale kedy

"V piatok boli v USA zverejnené veľmi dobré čísla ohľadom medziročného rastu miezd, čo mohlo vyvolať obavy, že americká centrálna banka bude zvyšovať sadzby. Akciové trhy, najmä tie americké, rástli prakticky non-stop celých deväť rokov. Ekonomika počas toho obdobia rástla len ľahkým tempom, akciové trhy boli výdatne živené centrálnymi bankami, ktoré do obehu púšťali veľké množstvá nových peňazí a stláčali úrokové miery na minimá, čo hnalo kapitál za výnosom v akciách," vysvetľuje analytik Martin Vlachynský z INESS.

Podľa neho je pri podobnom prepade a mieste otázka kedy. "Treba mať ale na pamäti celkové rozmery tohto rastu. Dow Jones sa síce prepadol o 1500 bodov, ale od roku 2009 narástol o 20 000 bodov," uzatvára Vlachynský.

Topky, 6.2.2018 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards