Slovensko bez automobiliek? Máme záložný plán (Noviny.sk)

Martin Vlachynský komentoval stav poľnohospodárstva pre Noviny.sk. 3.2.2018 

Slovensko bez automobiliek? Máme záložný plán (Noviny.sk)

Jedni ho chvália ako nášho záchrancu, druhí pred ním varujú - vzťah Slovenska k automobilovému priemyslu je najmä z dlhodobého hľadiska kontroverzný. Dnes síce vyrábame najviac áut na svete na počet obyvateľov, premiér sa ale na nedávnej tlačovej besede koalície vyjadril, že v tom vidí problém a že treba mať alternatívu do budúcnosti. Má to byť poľnohospodárstvo, cestovný ruch a služby.

V skratke - keby aj odišli automobilky, ostane tu po nich to, čo je pod nimi - pôda. Práve ona by mala byť alternatívou pre budúcnosť Slovenska. "Poľnohospodárstvo, cestovný ruch a agroturistika sú oblasti, kde sa v budúcnosti budeme musieť pozerať ako na perspektívu týchto agiend podstatne bližšie," povedal premiér Robert Fico. Ministerka Matečná je nadšená a presvedčená o tom, že oblasť, ktorá spadá pod jej rezort, dokáže potenciálne vytvoriť množstvo pracovných miest. "Potravinársky, spracovateľský, aj strojárenský priemysel, ktorý vyrába stroje na produkciu, to je niečo, čo spolu súvisí," hovorí Gabriela Matečná.

V malom to funguje napríklad na Liptove, kde sa spája agronómia, chov zvierat a turistika. "Máme tu nový začínajúci projekt agroturizmus, robíme rôzne prehliadky farmy, animačné aktivity pre deti a podobne," hovorí Lukáš Kružliak, projektový manažér agroturizmu vo Východnej. Nie každý je ale z vízie zamerania sa Slovenska na pôdohospodárstvo nadšený. Martin Vlachynský, analytik INESS vraví: "Poľnohospodárstvo tvorí len malý zlomok ekonomiky. Slovensko by muselo zásobovať polovicu sveta, aby sme dokázali nahradiť priemysel."

Kriticky sa na túto víziu pozerá nielen opozícia, ale aj ľudia z premiérovho okolia. Kľúčové je podľa nich nezaspať priemyselnú revolúciu 4.0: "Hovoríme veľmi často o priemysle 4.0, ale v Európe máme governmenty 1.0, alebo 1.5 a aj vlády sa budú musieť meniť," hovorí vicepremiér Peter Pellegrini.

O tom, dokedy budú automobilky chrbtovou kosťou slovenskej ekonomiky, sa vedú diskusie dlhodobo. 

Noviny.sk, Richard Juriš, 3.2.2018 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards