Od 1. februára sa mení programový výber (RTVS)

Radovan Ďurana komentoval odvody pre RTVS. 18.1.2018 

Od 1. februára sa mení programový výber (RTVS)

Janette Štefánková, moderátorka: "Od februára bude mať viac ľudí, ktorí odchádzajú do dôchodku a sporili si aj v druhom pilieri, možnosť použiť svoje úspory podľa vlastného uváženia, mení sa takzvaný programový výber. Koaličný Most-Híd chce pre budúcich dôchodcov presadiť ďalšie zmeny."

Rita Fleischmanová, redaktorka: "Dôchodky ľudí, ktorí si sporili v druhom pilieri, sa v súčasnosti pri výpočte neprimerane znižujú, ide o časť penzie, ktorú vypočíta Sociálna poisťovňa, tvrdí to štátny tajomník ministerstva práce Ivan Švejna z koaličného Mostu-Híd. Chce preto presadiť, aby sa zmenil spôsob výpočtu."

Ivan Švejna, podpredseda strany, štátny tajomník MPSVR SR (Most-Híd): "Považujem súčasný systém za neadekvátny, neprimeraný a jednoducho túto zmenu treba urobiť a táto zmena samozrejme bude výrazne v prospech sporiteľov, ktorí sú v druhom pilieri a zásadným spôsobom samozrejme potom zmení aj pohľad na to, či sa oplatí v druhom pilieri šetriť alebo nie."

Rita Fleischmanová: "Ivan Švejna argumentuje, že vzorec na výpočet dôchodku nezohľadňuje všetky odvody, ktoré počas pracovného života sporiteľ zaplatil do Sociálnej poisťovne. Na penzie totiž oficiálne ide osemnásť percent z hrubej mzdy, v skutočnosti je to však niekedy viac ako štvrtina. Keď v dôchodkovom fonde nie je dosť peňazí, štát vypláca penzie aj z iných fondov, ktoré sú prebytkové."

Radovan Ďurana, analytik INESS: "Všetky tieto prebytky končia v starobných dôchodkoch, čiže štát občanov zavádza tými sadzbami, mal by si splniť domácu úlohu a sadzby upraviť tak, aby občania reálne videli a dozvedeli sa tú potrebnú informáciu, že na dôchodok z prvého piliera reálne dávajú viac ako štvrtinu zo svojej mzdy."

Rita Fleischmanová: "Napríklad človek, ktorý odpracoval štyridsaťdva rokov a zarábal priemernú mzdu, by mohol mať pri zmene výpočtu dôchodok vyšší o dvanásť a pol eura, zamestnanec s dvojnásobkom priemernej mzdy až o dvadsaťdva eur. V najbližších desiatich rokoch odíde do dôchodku približne šesťdesiattisíc ľudí, ak by sa zmenil výpočet penzie, zaťažilo by to Sociálnu poisťovňu."

Ján Šebo, ekonóm, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici: "Ale zatraktívni to druhý pilier, tým pádom vám tam viacej mladých začne vstupovať, začnú si sporiť a tým pádom v čase, keď to budeme potrebovať, začnú odľahčovať ten systém, teda tú Sociálnu poisťovňu."

Rita Fleischmanová: "V prvých rokoch by zmena výpočtu mohla stáť Sociálnu poisťovňu ročne približne desať miliónov eur."

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards