Zvýšenie príplatkov za prácu v noci, cez víkendy a sviatky (Rádio Slovensko)

Rádovan Ďurana komentoval zvyšovanie príplatkov za nočnú prácu pre Rádio Slovensko. 17.1.2018 

Zvýšenie príplatkov za prácu v noci, cez víkendy a sviatky (Rádio Slovensko)

Elena Koritšánska, moderátorka: "Zvýšenie príplatkov za prácu v noci, cez víkendy a sviatky, s ktorými počíta pripravovaná novela Zákonníka práce, bude mať podľa analytikov negatívny vplyv na podnikateľské prostredie a tiež na zamestnancov s nízkymi príjmami. Naopak ľuďom s vyššími mzdami, ktorí sú zamestnaní vo výrobnej sfére, môžu príplatky pomôcť."

Martin Kalužák, redaktor: "Dobrá správa pre pracujúcich ľudí – takto hodnotil pondelkové rokovanie tripartity jeden z predkladateľov novely zákonníka práce Ján Podmanický zo Smeru-SD."

Ján Podmanický, poslanec Národne rady SR (Smer-SD): "Sa im výrazne zvýšia príjmy počas týchto dní."

Martin Kalužák: "Práca v noci, cez víkend alebo cez sviatky bude zaplatená viac. Tým ale vzniknú náklady a firmy budú šetriť. Konštatuje analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana."

Radovan Ďurana, analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz: "Nebudú zvyšovať bežné mzdy, niektorí budú prepúšťať, aby ten mzdový balík vystačil na povinné zvyšovanie príplatkov."

Martin Kalužák: "Problém budú mať podľa Martina Hoštáka z Republikovej únie zamestnávateľov hlavne firmy v oblasti služieb."

Martin Hošták, tajomník Republikovej únie zamestnávateľov: "Ubytovacie služby, hotely, reštaurácie, kde vyslovene tá ľudská práca a náklady na mzdy tvoria absolútne dominantnú časť v rámci celej nákladovej štruktúry."

Martin Kalužák: "Príplatky najviac pomôžu zamestnancom s vyššími príjmami a tým, ktorí pracujú na dobu neurčitú, hovorí Radovan Ďurana. Naopak, vyššie mzdy nebudú mať podľa analytika tí, ktorí pracujú dočasne, zarábajú menej, alebo si zamestnanie hľadajú."

Radovan Ďurana: "Pre nich bude vznikať menej pracovných miest, alebo pracovné miesta s nižšími mzdami. Celkovo sa zhorší ich pozícia dostať sa do toho druhého stupňa medzi tých zamestnancov, ktorí sú na dobu neurčitú vo veľkom podniku."

Martin Kalužák: "No a analytik Michal Páleník z Inštitútu zamestnanosti predpokladá, že firmy budú pre povinné príplatky rušiť klasický zamestnanecký pomer."

Michal Páleník, riaditeľ Inštitútu zamestnanosti: "Ešte viac zamestnancov bude presunutých do nútených živností."

Martin Kalužák: "Problémom je podľa Michala Páleníka aj to, že štát mení legislatívu bez presných čísel."

Michal Páleník: "Nemáme informácie o tom, v koľkatích percent kolektívnych zmlúv sú aké príplatky a koľkatích percent zamestnancov sa vlastne reálne táto zmena Zákonníka práce dotkne."

Martin Kalužák: "Novelou sa bude na najbližšom rokovaní zaoberať Národná rada v druhom čítaní."

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards