INESS

Institute of Economic and Social Studies

skeng facebook twitter rss youtube

Môj dar:

Ďakujeme.sk
Market Finesse
Objednať Market Finesse
Cena Nadacie Orange za rok 2014banner-3banner-1banner-2

Blog

Výročná prednáška Dr. Seana Gabba

Martin Vlachynský, 13.08.2014 11:53 , zaradenie Blog
Kategórie: podujatia

V priestoroch Zámockého pivovaru v utorok 12.8. 2014 INESS zorganizoval verejnú výročnú prednášku Dr. Seana Gabba, riaditeľa britskej The Libertarian Alliance, jedného z najznámejších zástancov slobody v Európe a tiež známeho autora bestsellerov historickej fikcie, ktorého knihy (pod pseudonymom Richard Blake) sú dostupné aj v slovenských prekladoch.
 

Prednáška mala názov: National Sovereignty or EU Membership: Which is the Least Bad Option? a Dr. Gabb v nej predstavil diskusne podnetnú alternatívu k tradičnému britskému euroskepticizmu, ktorý zastáva značná časť protrhových intelektuálov z ostrovov. tí ju považovali za socialistický, alebo aspoň korporativistický projekt.

Zameriavali sa na jej inklináciu zvyšovať mieru regulácie a daňové sadzby a jej oddanosť environmentálnym nepravdám ohľadom globálneho otepľovania. Existuje však aj argument proti tejto nevraživosti. Európska únia ako taká nie je liberálny projekt. Skeptici mali tendenciu predpokladať, že bez nej by členské štáty boli liberálnejšie. Toto sa javí v mnohých prípadoch ako nereálny predpoklad. Podľa Dr. Gabba je ohrozenie slobody ľudí zo strany domácich záujmových skupín často krát väčšie, ako zo strany Bruselu.

Sprievodný text k prednáške si v anglickom jazyku môžete prečítať tu.

Aj vďaka tejto zaujímavej téme si na prednášku v strede leta počas dovolenkového obdobia našlo 25 poslucháčov, medzi nimi aj novinári a predstaviteľov biznisu. Odmenou im okrem prednášky bol aj darček v podobe najnovšej knihy Dr. Seana Gabba aj s autorovým podpisom.

Mediálnym partnerom bol portál Aktuality.sk

Fotogaléria z podujatia:

  pošli na vybrali.sme.sk  Delicious  digg  Linkuj  twitter