INESS

Institute of Economic and Social Studies

skeng facebook twitter rss youtube

Môj dar:

Ďakujeme.sk
Market Finesse
Objednať Market Finesse
Cena Nadacie Orange za rok 2014banner-3banner-1banner-2

Blog

Kto „si tlačí“ eurá?

Juraj Karpiš, 27.09.2012 11:53 , zaradenie Blog
Kategórie: euro, monetárna politika

Je to chyba Bundesbanky, že španielsky bankový sektor je nesolventný? Naozaj pomáha politika ECB „požičaj každej banke, koľko si vypýta a za akýkoľvek kolaterál“ najmä Nemecku? Koho naozaj zachraňujú tlačiarne ECB?

Na blogu Štandardná chyba pribudol ďalší zaujímavý pohľad na súčasnú európsku monetárnu politiku.

Branislav Žúdel predstavil graf príspevkov niektorých krajín eurozóny k peňažnému  agregátu M3, na základe, ktorého prišiel so šokujúcim odhalením údajného monetárneho pokrytectva Nemecka (zvýraznenie moje):

„Poďme sa teda pozrieť, kto profituje z vraj uvoľnenej menovej politiky a kto si koľko eur natlačil. ….No vida. Takže, podľa pravidiel Bundesbanky, je menová politika uvoľnená akurát tak v Nemecku, zatiaľ čo v Grécku sa za posledné tri roky prepadol príspevok k širšej peňažnej zásobe o solídnych 30% (to je porovnateľné s Veľkou hospodárskou krízou v USA). V Španielsku  nie je pritom situácia oveľa lepšia. Čiže ak tu niekto „nelegitímne asociálne a nedemokraticky“ profituje z uvoľnenej menovej politiky, tak je to Nemecko. Pochopiteľne, ak by bola na juhu Eurozóny uvoľnená menová politika (a la Nemecko), tak by sme o žiadnej kríze v Eurozóne ani nehovorili.“

Takáto interpretácia aktuálnych čísel je zarážajúca. Krajiny, kde sa eurá tlačia dnes, totiž nie sú nutne tie isté krajiny, kde vytlačené eurá skončia v peňažnej zásobe!

Ak sa Španiel José alebo hocikto iný rozhodne otvoriť účet napr. v Deutsche Bank, kam presunie svoje úspory, keďže neverí španielskym nesolventným bankám (napriek tomu, že rozdávajú pri vkladoch nad 100 eur uteráky so Spidermanom zdarma) narastie síce v štatistikách peňažná zásoba Nemecka, no bez toho, že by s tým mala monetárna politika konkrétne Bundesbanky čokoľvek dočinenia, či nedajbože Bundesbanka tlačila eurá.

Šéf Bundesbanky Weidmann sa môže rozkrájať, no s týmto nič neurobí, teda okrem vystúpenia z menovej únie a zavedením kontroly pohybu kapitálu. Bundesbanke presunom „španielskych“ eur do nemeckej komerčnej banky iba vznikne pohľadávka v rámci zúčtovacieho systému EMÚ TARGET2 voči španielskej centrálnej banke. Mimochodom  to, že sa Josého úspory nachádzajú v nemeckom peňažnom agregáte, automaticky neznamená, že budú minuté na rast nemeckého HDP. José totiž stále žije a platí účty v Španielsku. Že rastúca peňažná zásoba automaticky v Nemecku neznamená proporcionálny rast úverov ekonomike ukazuje nasledujúci graf.

K relatívnemu rastu peňažnej zásoby v Nemecku v ešte väčšej miere, ako presun vkladov do tejto krajiny, prispievajú nemecké komerčné banky, ktoré nechcú na medzibankovom trhu ďalej pokračovať v refinancovaní nesolventných bánk periférie zo strachu o  svoje peniaze. Nemecká komerčná banka tak namiesto úverovania napr. španielskych bánk stiahne peniaze radšej domov. Útek rezerv do Nemecka je dôsledkom hriechov eurozóny minulosti a nie výsledkom monetárnej politiky. Tá iba sanuje systém po takejto extrémnej migrácii peňazí v rámci menovej únie.

Graf úverov z ECB španielskym finančným inštitúciám a medziročný vývoj vkladov v španielskych bankách:

Nie nemecká, ale španielska centrálna banka ako vykonávateľ monetárnej politiky ECB vytlačí eurá, ktoré následne požičia španielskej komerčnej banke (napr. v rámci programu LTRO, ktorých osamelými kritikmi boli práve predstavitelia Bundesbanky), aby nahradila únik zdrojov z medzibankového trhu a vystrašené utekajúce vklady a zachránila ju pred bankrotom! Čistý efekt Nemecka na likviditu v eurosystéme je dokonca negatívny (presný opak tlačenia eur). Sú to totiž práve nemecké finančné inštitúcie, ktoré ukladajú „nadbytočné“ zdroje na účet v centrálnej banke čím sterilizujú ich efekt na ekonomiku. Nemecké banky takto uložia trikrát viac eur, než si od centrálnej banky v rámci refinančných programov požičajú.

Kto naozaj tlačí nové eurá? Ktoré národné centrálne banky poskytli najviac úverov vytlačením nových eur  v rámci poslednej masívnej monetárnej injekcie – úverového programu ECB (LTRO) svojim komerčným bankám ( v mld. eur):

eTrend, 26.9. 2012

  pošli na vybrali.sme.sk  Delicious  digg  Linkuj  twitter