INESS

Institute of Economic and Social Studies

skeng facebook twitter rss youtube

Môj dar:

Ďakujeme.sk
Market Finesse
Objednať Market Finesse
Cena Nadacie Orange za rok 2014banner-3banner-1banner-2

Blog

Juraj Karpiš: Banky a štát sú v jednej posteli

Katarína Korbelová, 18.05.2012 04:22 , zaradenie Blog
Kategórie: euro

Juraj Karpiš poskytol dňa 13.5. 2012 obsiahly videorozhovor pre portál Menejštátu.sk.   Témou bolo Euro, Európska únia, bankový a monetárny systém, blízka budúcnosť problematických štátov Eurozóny a ďalšie.

1/4: Slovensko, Európa a Euro V prvej časti rozhovoru odpovedal Juraj Karpiš na otázky vstupu Slovenska do Eurozóny, či sa splnili očakávania a do akej miery sú pravdivé argumenty zástancov Eura na Slovensku. Odpovedal aj na hypotetickú otázku neexistencie spoločnej meny.

2/4: Monetárny systém Aké sú alternatívy súčasného menového systému? Zlatý štandard alebo konkurenčné meny? Mala by centrálna banka cielovať infláciu, nominálne HDP alebo by sa mala správať nejak inak?

3/4: Kam tento svet speje Môže akýkoľvek štát vyhlásiť bankrot zo dňa na deň? Čaká nás hyperinflácia alebo deflácia? Škodia nám viac regulácie alebo dlhy? Ako definuje Juraj Karpiš systém, v ktorom žijeme? Je na tom horšie USA alebo Európa? Ako si teraz vedie Grécko? Hrozí krach Španielska alebo Talianska?

4/4: Mix na záver Prečo stále to zlato? Prečo v období krízy vyhrávajú voľby socialisti? Čo by robil Juraj Karpiš ako neobmedzený vládca Európy? Išiel by do politiky?

Martin Bulák, Tibor Peták

Menejštátu.sk, 13.5. 2012

  pošli na vybrali.sme.sk  Delicious  digg  Linkuj  twitter