Ďalšie sľuby (SME)

Sme zachránení! Na stredajšom summite politici konečne vyhrnuli rukávy a spravili to, čo vedia najlepšie. Opäť niečo sľúbili. Prišla úľava. Ako dlho vydrží?

Ďalšie sľuby (SME)

Výsledok niekoľkokrát posúvaného stretnutia je bohatý na slová, no chudobný na detaily. Tie sa majú doladiť v nasledujúcich týždňoch. Už dnes je ale jasné, že nová európska zbraň v nekonečnej vojne s dlhovou krízou – rozšírený fond s očakávanou palebnou silou 1 bilión eur, je iba finančnou alchýmiou.

Nebude nás to stáť ani euro navyše a efektívny objem narastie na päťnásobok? Áno, a po tejto mastičke vám tie vlasy už určite narastú.

Euroúradníci nanovo objavili finančnú páku, práve ktorej rozsiahle využívanie bankovým sektorom viedlo ku katastrofickým následkom finančnej krízy, ktoré dnes  riešime.  Aby sme ale pákový efekt dosiahli, ešte treba nájsť niekoho, kto Eurozóne požičia. Súkromníkov riskujúcich vlastné peniaze asi nový plán nepresvedčí.

Hrdí predstavitelia najbohatšieho regiónu sveta sa tak s klobúkom v ruke vybrali do Čínskej ľudovodemokratickej republiky. Prosiť o peniaze komunistických pohlavárov, aby si mohli o pár rokov dlhšie užívať dolce vita. Ak vedúca strana privolí, európsky život nad pomery zaplatia čínski proletári, ktorí sú mimochodom takmer osem krát chudobnejší než rozhorčení štrajkujúci Gréci. Sociálnodemokratická solidarita v akcii. No i jeden bilión eur bude málo.

Ak by sme z fondu predávali 20% poistenie výlučne na nové talianske a španielske dlhopisy, do polovice roku 2013 minieme 900 mld. eur. A čo ostatné krajiny? A banky?

Uľahčenie ďalšieho zadlžovania odstránením nepríjemného tlaku súkromných trhov v čase vrcholiacej dlhovej krízy je chybou, nie riešením.

Šampanské budú môcť v Bruseli otvárať až vtedy, keď sa podarí nájsť náhradný mechanizmus, ktorý donúti Taliansko naozaj šetriť a Grécko privatizovať bez toho, aby sa na uliciach preberali hriechy nemeckého národa z druhej svetovej vojny.

 Veľa zdaru.

Juraj Karpiš, autor je analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS).

SME, 30.10. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards