Vyhodené peniaze (SME)

Minulý týždeň nezávislý výbor gréckeho parlamentu zverejnil závery prieskumu o aktuálnom vývoji. Podľa nich sa „grécky dlh vymkol spod kontroly a vládnym politikom sa nedarí dať verejné financie do poriadku“.

Vyhodené peniaze (SME)

Po kritike kredibility výboru zo strany gréckeho ministra financií vedúca výboru, ekonómka Stella-Savva Balfousia, ktorá v minulosti prispela k odhaleniu štatistický podvodov v gréckych účtoch, z funkcie odstúpila.

Pikantné je, že výbor na čele s Balfousiovou ustanovil minister financií vlani v rámci iniciatívy zameranej na zvýšenie transparentnosti verejných financií.

Minister financií oznámil, že Grécku sa zrejme nepodarí dosiahnuť deficit dohodnutý s Medzinárodným menovým fondom a Európskou úniou v podmienkach poskytnutia záchranného úveru.

Namiesto plánovaných 7,6 percenta HDP odhady deficitu gréckych verejných financií v roku 2011 začínajú na 8,6 percenta. Akcie gréckych bánk na to reagovali prepadom o 7,3 percenta.

Prečo by nás mali zaujímať ceny gréckych akcií? Lebo sa šušká, že nepríjemné naliehanie Fínska, ktorému nestačia grécke sľuby a dožaduje sa aj konkrétnych záruk za nový úver Grécku z eurovalu sa šalamúnsky vyrieši práve založením akcií gréckych bánk.

Záruka, ktorá sa stane bezcennou presne vtedy, keď ju bude treba využiť, teda v prípade neriadeného bankrotu Grécka. Veriteľom Grécka sa hneď bude lepšie spávať.

Pred Slovenskom je dnes zásadná otázka . Stojí oddialenie aj tak nevyhnutnej reštrukturalizácie podkapitalizovaného bankového sektora bohatých starých členských krajín únie za to, aby sme na potápajúci sa grécky Titanik zhodili stovky miliónov eur našich daňových poplatníkov?

Juraj Karpiš, analytik inštitútu INESS

SME, 5.9. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards