Ak nepomôže štát, na AirBnB si budete musieť zvyknúť (Horeca Magazine)

 Dvojmesačník Horeca magazine uverejnil 29.7.2016 článok o platforme AirBnB s vyjadreniami Róberta Chovanculiaka. 

Ak nepomôže štát, na AirBnB si budete musieť zvyknúť (Horeca Magazine)

 Ak nepomôže štát, na AirBnB si budete musieť zvyknúť

AirBnB, i keď je pre prevádzkovateľov hotelových a ubytovacích služieb veľkou témou či dokonca problémom, v skutočnosti je to iba časť veľkého ľadovca. Pretože na jeho špičke sa nachádza ešte väčšia téma, ktorou je zdieľaná ekonomika.

URČITE STE UŽ POČULI O SPÔSOBE POSKYTOVANIA UBYTOVANIA PRE HOSTÍ AIRBNB. Ak nie, v krátkosti vám to priblížime. Je to aplikácia, ktorá pre cestovateľov ponúka ubytovanie v súkromí.

Funguje to úplne jednoducho.

Najskôr sa zaregistrujete, zvolíte si destináciu, kam chcete ísť, a potom si už len vyberiete ubytovanie -apartmán, izbu, čo chcete. Pointa je v tom, že ubytovanie, ktoré si zvolíte, je lacnejšie ako napríklad v hotelových typoch zariadenia.

Ubytovanie sa platí kreditnou kartou vopred na účet AirBnB.

Ale ten, kto ponúka ubytovanie, dostane na účet peniaze až po tom, čo sa u neho cudzinec ubytuje na minimálne jednu noc. Môže sa napríklad stať, že ak príde cestovateľ na miesto, ktoré si síce objednal, ale nevyhovuje mu z akýchkoľvek dôvodov, môže jednoducho odísť a zákaznícky servis AirBnB sa postará o vrátenie peňazí. Služba je nenáročná, spoľahlivá, korektná pre cestovateľov, finančne nenáročná a najmä ponúka ubytovanie v domáckej atmosfére. A preto jej obľuba vo svete rastie. Len v januári minulého roka inzerovala viac ako milión ponúk z 34-tisíc miest a 190 krajín. Z pohľadu cestovateľov je táto služba určite výborná. Z pohľadu podnikateľov, ktorých biznis súvisí s poskytovaním ubytovania, je to veľká konkurencia. A existuje ešte jeden pohľad, komu by táto služba mala prekážať, a to je štát. AirBnB službu štát nemá legislatívne vôbec pod kontrolou, najmä čo sa týka daní.

PRE KOHO JE AIRBNB KONKURENCIOU?

Podľa Róberta Chovanculiaka z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (Iness) tento koncept ubytovania nenahrádza ubytovanie v hoteli. Komu skôr konkuruje, je podľa neho služba, ktorú naša legislatíva kategorizuje ako ubytovanie v súkromí. Problém podľa neho nastáva v tom, že ľudia, ktorí dnes na Slovensku poskytujú legálne ubytovanie v súkromí, musia splniť veľmi dlhú púť legislatívnych schvaľovacích procesov.

Na rozdiel od aplikácie AirBnB. V tomto prípade ľudia, ktorí ponúkajú ubytovanie prostredníctvom AirBnB, tieto regulácie obchádzajú. Čo sa týka obľuby AirBnB, to zatiaľ rozšírené u nás skôr v Bratislave a povedzme v Košiciach, kým ubytovanie v súkromí je u nás rozšírené skôr na vidieku, veľmi rozšírené je ubytovanie v súkromí podľa Chovanculiaka napríklad v Terchovej.

AIRBNB V TOM NIE JE SAMO

Podobnou témou, ale pre taxi služby, je spoločnosť Uber, ktorá rovnako funguje prostredníctvom aplikácie vo viacerých krajinách, alebo platená televízia Netflix, ponúkajúca služby naprieč krajinami. Všetky typy služieb sú príkladom zdieľanej ekonomiky. Podľa Róberta Chovanculiaka to, že ľudia niečo zdieľajú, nie je nič výnimočné. Revolúciu v zdieľanej ekonomike však priniesol internet. Ľudia môžu spolu komunikovať rýchlo, bezplatne a najmä na akúkoľvek vzdialenosť.

ZDIEĽANÁ EKONOMIKA JE TÉMA

Chovanculiak pre Tablet TV tiež povedal, že skutočnosť, že zdieľané služby môžu poskytovať aj ľudia, ktorí na to nemajú vzdelanie či oprávnenie, a teda by im spotrebitelia nemuseli dôverovať, riešia podľa neho internetové platformy dvoma spôsobmi. Aj oni sami majú svoje pravidlá a podmienky, koho pustia na platformu a dovolia mu tam poskytovať služby. Zároveň využívajú reputačné mechanizmy, teda umožňujú aktérom hodnotiť, ako boli spokojní so službami, ktoré im boli poskytnuté, alebo poskytovateľom umožňujú hodnotiť zákazníkov. A čísla, ktoré v súčasnosti má AirBnB alebo Uber, dnes hovoria, že ľudia týmto konceptom veria a nemajú problém ich využívať.

A to je aj dôvod, prečo sa zdieľaná ekonomika bude podľa Chovanculiaka rozvíjať aj v budúcnosti.

Podľa neho by sa do roku 2025 vraj mala vyrovnať tradičnému sektoru v jednotlivých oblastiach.

V BERLÍNE PLATÍ ZÁKAZ PRENAJÍMAŤ CELÝ BYT CEZ AIRBNB

Služba AirBnB a jej podobné má čiastočné obmedzenia v Berlíne od mája tohto roka. Prenajímať krátkodobo celý byt cez platformy, ako je AirBnB, sa považuje za nelegálne. Berlínčania môžu prenajímať iba jednotlivé izby. Za porušenie hrozí podľa nemeckého webu The Local pokuta až do výšky stotisíc eur. Teda prenajímať iba časť bytu - spravidla jednu izbu. I keď sa hovorí, že berlínske hotely zívajú prázdnotou, berlínska radnica svoj krok necharakterizuje ako vyslyšanie nárekov hotelierov. Podľa šéfa berlínskeho mestského rozvoja Andreasa Geisela má opatrenie zamedzovať rastu cien nájmov. Tie v Berlíne v rokoch 2009 až 2014 vzrástli o 56 percent, hoci aj tak zostávajú, v porovnaní s ostatnými západoeurópskymi metropolami, relatívne nízko. V každom prípade služba AirBnB a jej podobné bude, i keď podľa odborníkov nie je konkurenciou pre hotely, stále tŕňom v oku. Tým, že jej podstata je v ponúkaní ubytovania, vždy bude konkurenciou, ktorá núti deliť tržby, ktoré by inak zostali v balíku domácich poskytovateľov ubytovacích zariadení.

Róbert Chovanculiak hovorí, že vlády na celom svete sa k internetovým platformám ponúkajúcim zdieľané služby stavajú rôzne.

Niektoré ich zakázali už na začiatku, iné sa na ne snažili napasovať už existujúce regulácie. Existujú však aj liberálnejší politici, ktorí umožňujú týmto službám fungovať. Podľa neho nie je riešením uzatvoriť sa a zakázať tieto služby. Štát by mal vytvoriť rovnaké prostredie pre všetkých a zabezpečiť, aby pravidlá, ktoré platia pre každého podnikateľa, platili aj pre ľudí, ktorí poskytujú služby cez zdieľanú ekonomiku, uzavrel.

„SLUŽBA AIRBNB A JEJ PODOBNÉ BUDE, I KEĎ PODĽA ODBORNÍKOV NIE JE KONKURENCIOU PRE HOTELY, STÁLE TŔŇOM V OKU. tým, že jej podstata je v ponúkaní ubytovania, vždy bude konkurenciou, ktorá núti deliť tržby, ktoré by inak zostali v balíku domácicH poskytovateľov ubytovacícH zariadení.“ Horeca informuJe B&B poznáme ako skratku Bed and Breakfast. AirBnB je aplikácia, kde ponúkajú ubytovanie súkromné osoby súkromným osobám. Služba vznikla v Amerike v roku 2008, keď traja zakladatelia startupu ponúkli finančne nenáročné ubytovanie svojim hosťom, pričom hostia spali na nafukovacích matracoch. Ale mali k tomu raňajky. Trojica známych vtedy ešte netušila, že AirBnB sa stane nielen celosvetovo úspešnou aplikáciou, ale najmä prinesie nový spôsob ponuky ubytovania.

Róbert Chovanculiak, ekonomický analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (Iness)

„ZDIEĽANÁ EKONOMIKA BY SA DO ROKU 2025 MALA VYROVNAŤ TRADIČNÉMU SEKTORU V JEDNOTLIVÝCH OBLASTIACH.“

Horeca ŠtatiStiKY Airbnb v číslach: * 80 miliónov prespaní v roku 2015 * 140 miliónov očakávaných v roku 2016 * 60 miliónov používateľov * 640 000 hostiteľov - prevádzkovateľov AirBnB * 25 mld. hodnota spoločnosti * Momentálne pôsobí v 191 krajinách * Hostiteľ v USA zarobí priemerne 7 300 dolárov za rok * AirBnB sa považuje celkovo za tretí najhodnotnejší startup na svete

AKÁ LEGISLATÍVA SA VZŤAHUJE NA UBYTOVANIE V SÚKROMÍ?

Ak chcete prenajímať stavbu, ktorá bola skolaudovaná len na súkromné využívanie, musíte požiadať stavebný úrad o zmenu užívania stavby. Znamená to, že sa musíte obrátiť na príslušný stavebný úrad, čo vás bude stáť 30 eur. Potom očakávajte osobnú kontrolu hasiacich prístrojov a dodržania hygienických noriem úradom verejného zdravotníctva (50 eur). Ak budete mať všetky dokumenty v poriadku, stavba sa rekolauduje. Táto úvodná fáza vás vyjde na 80 eur a môže trvať až 60 dní. Následne sa musíte zoznámiť s vyhláškou Ministerstva hospodárstva SR, ktorou sa upravuje kategorizácia ubytovacích zariadení a klasifikačné znaky na ich zaraďovanie do tried. Ak svoje zariadenie prispôsobíte podľa tejto vyhlášky (do úvahy berte všetko, vrátane príborov, tanierov a vešiakov v skrini), musíte vypracovať prevádzkový poriadok a predložiť ho príslušnému orgánu (Regionálny úrad verejného zdravotníctva) na schválenie - za 50 eur. Nezabúdajte, že ak sa má prevádzkový poriadok schváliť, musí vás opätovne navštíviť zástupca úradu verejného zdravotníctva. Ak náhodou chcete stavbu, ktorú mienite prenajímať, stavebne upraviť, prekonzultujete to radšej s príslušným hygienikom vopred. Tento proces môže taktiež trvať až 60 dní. Inými slovami, na to, aby ste získali povolenie na prenajímanie svojej stavby, si na Slovensku budete musieť počkať aj viac ako štyri mesiace a zaplatiť stovky eur. Na rozdiel od platformy AirBnB, kde to možno zvládnete aj s fotením zariadenia za deň. Voči tomu, kto chce u nás podnikať legálne, je to viac ako neférové.

Horeca magazine, 29.7.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards